فرهنگیمیراث فرهنگی

86 اثر تاریخی واجد ارزش ثبت در فهرست آثار ملی شناخته شد.

سرپرست دفتر ثبت آثار و حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی با اعلام این كه 86 اثر تاریخی واجد ارزش ثبت در فهرست آثار ملی شناخته شد، گفت: محوطه تاریخی باغ گلستان و دانشكده مدیریت دانشگاه تهران از جمله شناخته شده ترین آثار است.

به گزارش عصر یكشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا از میراث آریا، «مصطفی پورعلی» ،گفت: 86 اثر تاریخی از هشت استان آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، تهران، فارس، قم، كردستان، لرستان و همدان پس از بررسی و تایید كارشناسان و صاحبنظران میراث‌ فرهنگی واجد ارزش ثبت در فهرست آثار ملی شناخته شد.
وی افزود: در این كمیته به تفكیك 30 پرونده از استان فارس، 18 پرونده از استان آذربایجان شرقی، 11پرونده از استان لرستان، 8 اثر از استان قم، از استان های آذربایجان غربی و تهران از هركدام 6 اثر، 5 پرونده از استان كردستان و دو پرونده از استان همدان مورد بررسی قرار گرفت.
پورعلی محوطه تاریخی باغ گلستان و كلیسای انجیلی تبریز، قلعه سنگان اشنویه، مسجد جامع مرودشت، حمام سیدان، خانه صالحی، مزرعه احمد آباد و تكیه روستای كاسوای قم، حمام حاج تراب و بازار بروجرد، ورزشگاه امجدیه، پادگان 06 مجموعه تاریخی سلطنت آباد و دانشكده مدیریت دانشگاه تهران را از شناخته شده ترین آثاری برشمرد كه در این جلسه واجد ارزش ثبت در فهرست آثار ملی شناخته شد.
به گفته پورعلی با ثبت هر اثر در فهرست آثار ملی هر گونه دخل و تصرف یا اقدام عملیاتی منجر به تخریب یا تغییر هویت آثار ثبتی برابر مواد 558 تا 569 از كتاب پنجم قانون مجازات های اسلامی، تعزیرات و مجازات های بازدارنده جرم محسوب شده و مرتكب مشمول مجازات های قانونی خواهد شد.
همچنین بر اساس قوانین مرتبط با ثبت هر گونه اقدام حفاظتی و مرمتی در آثار ثبتی با تأیید و نظارت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری امكان پذیرخواهد بود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا