آسیاپزشکی

موفقیت ایران برای ارزیابی آزمایشگاه‌های پزشکی آسیا و اقیانوسیه

بازخوانی روایتی قدیمی از فروش آرشیو مهروموم شده

ایران برای اولین بار توانست نمایندگی صدور گواهی ایزو ۱۵۱۸۹ توسط انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی تشخیص طبی در منطقه آسیا و اقیانوسیه را دریافت کند.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی تشخیص طبی ایران، غلامرضا حمزه لو دبیر انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی، بعد از ظهر یکشنبه ۱۹ شهریور ۱۴۰۲، در نشست خبری ارائه دستاوردهای نهاد اعتباربخش آزمایشگاه‌های پزشکی، گفت: هدایت ۵۰ درصد آزمایشگاه‌های کشور در بخش خصوصی و دولتی بر عهده انجمن است.

دبیر انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی تشخیص طبی ایران افزود: شعار انجمن از ابتدا، این بود که کیفیت را پایانی نیست و هدف ما همین بوده که کیفیت آزمایشگاه‌ها را ارتقا بدهیم. بحث استانداردسازی را در سال ۸۳ در کنگره سوم علوم آزمایشگاهی مطرح شد و سیاستگذاری ها در حوزه سلامت را تحت تأثیر قرار داد. در بحث اعتباربخشی، ارزیابی کیفی آزمایشگاه‌ها در خارج از کشور موضوع مهمی است، به طوری که از سال ۸۷ تاکنون ۴۵ دوره ارزیابی را برای ۲۰۰۰ آزمایشگاه‌های تحت نظارت انجمن برگزار کرده ایم. انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی در همکاری با نهادهای بین المللی، از جایگاه بالایی برخوردار است و در حال حاضر انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی عضو انجمن بین المللی APAC است. در فرایند اعتباربخشی، تمامی جزئیات آزمایشگاه‌ها مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. زیرا، آزمایشگاه یک مجموعه پیچیده است.

حمزه لو به گواهی ایزو ۱۵۱۸۹ که توسط نهاد بین المللی صادر شده است، اشاره کرد و گفت: کسب این گواهی برای آزمایشگاه‌ها بسیار حائز اهمیت است و در حال حاضر کسب این گواهینامه برای آزمایشگاه‌های تشخیص طبی در کشور، داوطلبانه است. با گواهی اعتباربخشی، نتایج آزمایش‌ها قابل اعتمادتر خواهد بود و در سیاستگذاری‌های سلامت می‌تواند اثربخش باشد و اگر آزمایشگاه‌ها مورد اعتباربخشی قرار بگیرند، به ارتقای نظام سلامت کمک خواهد شد. دستاوردهای انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی بسیار مهم بوده و جزو ۵ انجمن برتر گروه پزشکی در کشور هستیم. ما نیاز داریم از ظرفیت ایجاد شده در راستای ارتقای حوزه سلامت مورد حمایت قرار بگیریم. زیرا، انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی با دستاوردی که به دست آورده است، حتی می‌تواند آزمایشگاه‌های پزشکی سایر کشورها در صدور گواهی ایزو ۱۵۱۸۹ را مورد ارزیابی قرار دهد.

حمزه لو از وجود ۵۸۰۰ آزمایشگاه تشخیص طبی در کشور خبر داد و گفت: ۳۰۰۰ آزمایشگاه در بخش خصوصی و مابقی در بخش دولتی فعال هستند.

در ادامه، علی شیرین عضو هیأت مدیره انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی اظهار داشت: ارائه مناسب مراقبت‌های بهداشتی، یکی از دغدغه‌های مردم است. مردم نیاز دارند که مراقبت‌های بهداشتی، به درستی به آنها ارائه بشود و ابزار دقیق این کار، نهاد اعتباربخش است. تأیید صلاحیت و اعتباربخشی آزمایشگاه‌ها باعث اطمینان به جامعه و مردم می‌شود و می‌توانند با خیال راحت از خدمات این آزمایشگاه‌ها استفاده کنند. کار نهاد اعتباربخش، ارزیابی کیفی آزمایشگاه‌ها است و نتیجه آزمایشگاه مورد تأیید نهاد اعتباربخش هم تراز نتیجه جهانی است.

شیرین با بیان این نکته که نتیجه کار نهاد اعتباربخش، حاصل ۵ سال کار و تلاش بوده است، افزود: یکبار آزمایش در تمام جهان قابل قبول است، یک شعار نیست؛ بلکه اعتبار جهانی کسب می‌کنیم و یک تحول در آزمایشگاه‌های پزشکی ایجاد می‌شود. پیش درآمد اعتباربخشی، مجوز آزمایشگاه است که یک ارزیابی نظام مند است.

در ادامه، حسن بیات مدیر نهاد اعتباربخش انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی تشخیص طبی ایران گفت: اعتباربخش، یک نوع اعتماد را فراهم می‌کند. مدت اعتبار گواهی ایزو ۱۵۱۸۹، یک ساله است که پس از بررسی و نظارت‌های نامحسوس، تمدید می‌شود.

فریبا شایگان مسئول روابط عمومی انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی گفت: کیفیت آزمایشگاه‌های تشخیص طبی در کشور، از رتبه بالایی برخوردار است؛ اما دریافت گواهی بین المللی می‌تواند به اعتبار آزمایشگاه‌های پزشکی کشور بیافزاید. منطقه آسیا پاسفیک شامل کشورهایی می‌شود که هر کدام در حوزه پزشکی، مدعی هستند و حالا کشور ما در کنار این کشورها قرار گرفته است.

نهاد بین المللی APAC دارای ۸۲ عضو از ۵۰ کشور جهان است و اعضای اصلی آن ۵۸ عضو بود که با اضافه شدن نام ایران، به ۵۹ عضو اصلی رسید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا