اقتصادیدولتمجلس

طعنه سنگین نماینده آبادان به دولت ابراهیم رئیسی: چرا با افزایش تورم دست به دعا می‌شوید؟/ اگر توانایی مدیریت درست را ندارید، استعفا دهید

 نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی گفت: چرا امروز زمانی که سخن از افزایش تورم و کنترل آن می‌شود مسئولان و متولیان اقتصادی دست به دعا می‌شوند و وعده امروز و فردایی نیامده را می‌دهند، اگر توانایی مدیریت درست را ندارند استعفاء دهند.

سیدمجتبی محفوظی، رئیس کمیته میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مجلس شورای اسلامی در مورد افزایش حقوق کارگران و عدم رشد دستمزد آنها مطابق با ماده ۴۱ قانون کار، گفت: وزیر کار به جای آرزو کردن برای گشایش کار و بهبود شرایط اقتصادی در سال آینده تلاش کند تا وضعیت اشتغال در شرایط مطلوبی قرار بگیرد، کار و ایجاد اشتغال در دستان وزارتخانه کار است اما امروز وزیر این وزارتخانه در کنار ای‌کاش، دست به دامن دعا شده‌اند، ما نیز امیدواریم اما جای همت و تلاش در کجا قرار می‌گیرد؟!

نماینده آبادان و اروندکنار در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه وزیر کار به عنوان شخصی که قدرت لازم برای ایجاد کار را دارد امروز دست روی دست گذاشته و فقط به ارائه آمار و ارقام بیکاری کفایت کرده، افزود: چرا امروز زمانی که سخن از افزایش تورم و کنترل آن می‌شود مسئولان و متولیان اقتصادی دست به دعا می‌شوند و وعده امروز و فردایی نیامده را می‌دهند، اگر توانایی مدیریت درست را ندارند استعفاء دهند.

رئیس کمیته میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مجلس شورای اسلامی، «تورم» را بهانه‌ای برای عدم افزایش حقوق کارگران و کارمندان دانست و اظهار کرد: اگر دولت مخالف رشد دستمزد کارگران متناسب با ماده ۴۱ قانون کار و رشد حقوق کارمندان متناسب به تورم است، پس گرانی و تورم موجود در جامعه را کنترل کند. امروز مردم علاوه بر تورم دستوری، گرانی افسار گسیخته را نیز تحمل می‌کنند.

محفوظی، با بیان اینکه افزایش حقوق و کنترل تورم در دستان دولت است، افزود: پایان و شروع هر ساله ماراتن افزایش حقوق در میان تورمی که بالا و پایین می‌رود نقل مجالس است و در نهایت شاهد افزایش حقوقی هستیم که موجب رضایت کارگران و کارمندان نیست و در نهایت تورمی که اوج شدت‌گیری خود را در طول ۱۲ ماه سال به بهانه رشد حقوق و دستمزد نشان می‌دهد، به بیانی دولت به صورت مستقیم دست در جیب کارگران و کارمندان کرده به بهانه افزایش حقوق مابه التفاوتِ گرانی کالاهای اساسی دریافت می‌کند.

وی با انتقاد از متوقف شدن همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در دولت سیزدهم، تاکید کرد: دولت از روی چشم تنگی همسان‌سازی حقوق بازنشستگان را اجرایی نکرد اما مجلس تلاش کرد با گنجاندن آن در برنامه هفتم توسعه مسیری برای اجرایی شدن آن فراهم کند که راهی برای حمایت از بازنشستگان باشد اما باز شاهد حذف آن به صورت رسمی از لایحه بودجه ۱۴۰۲ بودیم اما با تلاش نمایندگان، دولت موظف به گنجاندن آن شده است.

نماینده آبادان و اروندکنار در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از اینکه دولت تلاشی در کنترل تورم نداشته، یادآور شد: تورم حاکم در جامعه ارتباطی به افزایش حقوق نداشته است، تا سخن از رشد حقوق و دستمزد می‌شود دولت به بهانه افزایش تورم با هزاران اما و اگر اقدام به افزایش قطره چکانی حقوق و دستمزد می‌کند.

وی در ادامه با بیان اینکه کنترل تورم یکی از شعارهای دولت سیزدهم بوده است، اظهار کرد: مهار تورم بر عهده دولت است و نیازمند برنامه‌ای کارآمد خواهد بود تا بتوانیم آن را کنترل کنیم که متاسفانه تاکنون شاهد این مهم نبودیم و هر ساله در ایام تعیین حقوق و دستمزد رقم واقعی رشد تورم رسانه‌ای شده و این افزایش حقوق و دستمزد بهانه ای باشد برای کم کاری مسئولان در حوزه‌های مختلف اقتصادی تا سرپوشی برای نتوانستن باشد.

محفوظی با اشاره به صحبت‌های رئیس سازمان و برنامه بودجه دولت دوازدهم، تاکید کرد: جناب آقای نوبخت قبل از ارائه راهکار به دولت سیزدهم بگوید در دولت تدبیر و امید که سکاندار سازمان برنامه بودجه بودید چرا بازنشستگان را در نیافتید؟ گوش مردم این سرزمین از وعده‌های توخالی پر است، سفره‌های خالی آنها را دریابید./ ایلنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا