رسانهغزه

شمار خبرنگاران قربانی در غزه از جنگ جهانی پیشی گرفت

شمار خبرنگاران جان‌باخته در جنگ غزه از کل روزنامه‌نگاران کشته شده در جنگ جهانی دوم پیشی گرفت.

به گزارش ایسنا، با شهادت دو خبرنگار دیگر در نوار غزه در حملات ارتش اسرائیل، شمار روزنامه‌نگاران قربانی در جنگ ارتش رژیم صهیونیستی با حماس به دست کم ۱۰۷ نفر رسید و از شمار کل خبرنگارانی که در جریان جنگ جهانی دوم کشته شدند، پیشی گرفت.

«حمزه الدحدوح» به همراه «مصطفی ثریا» (یکی از همکارانش) در حال تهیه گزارش میدانی از وسعت خرابی‌های ناشی از حملات اسرائیل و آوارگی ناشی از آن بودند که هدف گرفته شده و به شهادت شدند.

یورونیوز در این زمینه نوشت: این دو خبرنگار در منطقه‌ای مسکونی در نزدیکی جاده‌ای که خان یونس را به رفح متصل می کند، هدف قرار گرفتند، منطقه‌ای که ارتش اسرائیل آن را امن اعلام کرده است.

«حمزه الدحدوح» فرزند «وائل الدحدوح» خبرنگار ارشد شبکه خبری الجزیره و ساکن نوار غزه است، که پیش از این تعدادی از اعضای خانواده از جمله همسر، پسر، دختر و نیز تعدادی از بستگان نزدیک خود را در حملات رژیم صهیونیستی از دست داده بود.

آمار دستکم ۱۰۷ جان باخته از اهل رسانه، آماری است که منابع فلسطینی ارائه کرده‌اند. کمیته حفاظت از خبرنگاران (CPJ)در آخرین گزارش خود ششم ژانویه بدون احتساب دو خبرنگاری که روز ۷ ژانویه جان باختند، این رقم را ۷۷ نفر ذکر کرده است.

بر اساس آخرین آمار این کمیته، از آغاز جنگ در غزه تا به امروز ۱۶ روزنامه‌نگار نیز زخمی، سه نفر مفقود و ۲۱ نفر هم دستگیر شده‌اند.

آمار خبرنگاران جان‌باخته در جنگ غزه در مقایسه با جنگ‌های بزرگتر دیگر همچون جنگ جهانی دوم رقمی قابل تامل است و بر اساس گزارش بنیاد «انجمن آزادی» مستقر در واشنگتن، در طول حدود شش سال جنگ جهانی دوم (۱۹۴۵-۱۹۳۹) که خونین‌ترین جنگ جهان مدرن شناخته می‌شود و جان ده‌ها میلیون نفر را گرفت، ۶۹ روزنامه‌نگار جان خود را از دست دادند.

به گزارش این انجمن، در جریان اشغال ویتنام توسط آمریکا که نزدیک به ۲۰ سال به طول انجامید هم ۶۳ روزنامه‌نگار و در جنگ شبه‌جزیره کره که سه سال طول کشید ۱۷ روزنامه‌نگار کشته شدند.

رژیم صهیونیستی در هفته‌های اول جنگ در بیانیه‌ای که مخاطب آن خبرگزاری‌های بین‌المللی بودند اعلام کرد که نمی‌تواند امنیت خبرنگارانی را که در نوار غزه فعالیت می‌کنند، تضمین کند.

ارتش اسرائیل به دلیل بمباران و گلوله‌باران بی‌امان و بی‌رویه نوار غزه که تاکنون جان حدود ۲۳ هزار فلسطینی اکثرا غیرنظامی را گرفته به نقض قوانین جنگ متهم شده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا